Filtry powietrza znacząco wpływają na jakość powietrza. Dobór odpowiednich rozwiązań umożliwia ochronę środowiska, procesów produkcyjnych a co najważniejsze ludzi w miejscu pracy.
Firma GRAB INTERNATIONALE oferuje filtry najwyższej jakości do wentylacji i odpylania przemysłowego. Wszystkie oferowane przez naszą firmę filtry do wentylacji posiadają certyfikat PZH i są produkowane zgodnie z najnowszą normą ISO 16890 oraz PN-EN 1822:2019 i PN-EN ISO 29463:2018. Filtry dedykowane do wymagających aplikacji posiadają także Certyfikat EUROVENT oraz VDI 6022.

Norma ISO 16890
Od 2018 roku obowiązuje nowa norma ISO 16890 dla filtrów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, która dezaktualizuje dotychczas stosowaną normę EN 779:2012.
W przypadku EN 779:2012 filtry testowano tylko pod kątem wielkości frakcji (0,4μm). Taka procedura testowa w sposób niewystarczający określała klasę filtra, ze względu na stosowanie pyłu o jednolitej wielkości. Norma ISO 16890 określa skuteczność filtra w oparciu o osiągnięty poziom ochrony przed cząstkami stałymi (PM) o różnych wielkościach w czterech kategoriach: cząstki zgrubne, ePM10, ePM2,5 i ePM1. Do testowania i określenia klasy filtrów wg ISO 16890 stosuje się wielkość frakcji (0,3 – 10μm), co odpowiada rzeczywistym warunkom pracy filtra. Norma ISO 16890 ujednoliciła standardy na całym świecie dając możliwość osiągania bardziej dokładnych i wiarygodnych wyników w porównaniu z innymi normami.

Klasy filtracji – nowe oznaczenia
Norma EN 779:2012 określała klasy filtracji w zakresie (G2 do F9). Nowa klasyfikacja jest bardziej rozbudowana i oferuje więcej możliwości klasyfikacji danego filtra. Nowe klasy filtracji zgodnie z normą 16890 przedstawione zostały w poniższej tabeli.
Na podstawie klas drobnych pyłów do oceny zanieczyszczenia powietrza norma ISO 16890 daje możliwość rzeczywistej oceny skuteczności filtra. Obecnie określa się zdolność filtra do filtrowania różnych wielkości cząstek od 0,3 μm do 10 μm. W zależności od uzyskanego wyniku, filtr jest klasyfikowany do odpowiednich klas filtrów PM10, PM2,5 i PM1.
Powyższa procedura testowa umożliwia bardziej zróżnicowaną ocenę wydajności danego filtra powietrza oraz ułatwia jego właściwy dobór.
Szczegółowe informacje dotyczące klasyfikacji filtrów znajdują się w normie: PN-EN ISO 16890:2017 – Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej dotyczących filtracji powietrza dla wentylacji ogólnej.
Tabela 1. Porównanie klas filtrów wg PN-EN 779 i PN-EN ISO 16890

EUROVENT – dlaczego warto?
Oprócz skuteczności usuwania cząstek, inną istotną cechą filtrów jest ich opór przepływu powietrza, który ma zasadniczy wpływ na zużycie energii. Parametr ten odgrywa coraz większą rolę przy projektowaniu układów wentylacyjnych. W związku z coraz większymi wymaganiami użytkowników instalacji wentylacyjnych spadek ciśnienia powietrza przy danym przepływie przez filtr stanowi znaczną część ogólnego spadku ciśnienia w całej instalacji wentylacyjnej. Aspekt ten ma znaczenie przy zapotrzebowaniu energii dla układu wentylacji. Wartość wskaźnika efektywności energetycznej , który jest znany w przypadku filtrów z certyfikatem EUROVENT informuje użytkownika instalacji o nakładach energii potrzebnej do pokonania oporów filtra. Efektywność energetyczna filtra jest coraz częściej jednym z najważniejszych aspektów w wyborze właściwych filtrów powietrza.
Certyfikat EUROVENT gwarantuje:
- zgodność parametrów filtra z deklarowanymi parametrami technicznymi
- informację o danym zużyciu energii przez filtr
- potwierdzenie jakości i parametrów filtrów poprzez wykonanie testów w niezależnych akredytowanych laboratoriach
Podsumowując, certyfikat EUROVENT daje użytkownikowi gwarancję, że dany filtr został poddany niezależnym procedurom testowym i spełnia restrykcyjne wymagania dające gwarancję co do jakości produktu oraz jego parametrów technicznych. Informuje również użytkownika o klasie efektywności energetycznej filtra.

Norma PN-EN 1822:2019 oraz ISO 29463:2018
Wszystkie oferowane przez firmę GRAB INTERNATIONELE filtry EPA, HEPA oraz ULPA są produkowane zgodnie z normami PN-EN 1822:2019 oraz ISO 29463:2018.
Grupy filtrów powietrza E10-U15:
- Filtry EPA – Efficient Air Filters – filtr skuteczny
- Filtry HEPA High – Efficiency Particulate Air Filters – filtr wysokoskuteczny
- Filtry ULPA – Ultra Low Penetration Air Filters
Skuteczność filtrów EPA, HEPA i ULPA wyrażana jest w procentach ze względu na zdolność do zatrzymania cząstki o wielkości 0,3 mikrona (MPPS- Most Penetrating Particle Size), która jest najtrudniejszą co do wielkości cząstką do zatrzymania.
Zadaniem filtrów powietrza EPA, HEPA i ULPA jest zatrzymywanie szkodliwych dla organizmu ludzkiego drobnoustrojów, grzybów oraz pyłów, które dzięki niewielkim rozmiarom mogą z łatwością przeniknąć do ludzkiego organizmu bądź zanieczyścić produkowany wyrób. Filtr z tej gamy produktów zamontowane w przestrzeni zagrożonej zanieczyszczeniami gwarantują bardzo wysoką ochronę przed niebezpiecznymi substancjami znajdującymi się w powietrzu. Filtry EPA, HEPA i ULPA świetnie sprawdzą się jako filtry końcowe w układach wentylacyjnych i Pomieszczeniach Czystych typu Clean Room o najwyższych wymogach czystości.